Oddać to co pierwotne i magiczne.

Najlepsza sala koncertowa w Polsce NOSPR i najjaśniejsza gwiazda współczesnej muzyki polskiej Grzech Piotrowski dali nam wyzwanie- nagłośnijcie Polskę z 966 roku.

Grzech Piotrowski, charyzmatyczny lider World Orchestra, skomponował z okazji 1050 chrztu Polski, symfonię opartą na legendzie o Lechu, Czechu i Rusie. Powstał utwór mający rozmach hollywoodzkich produkcji. Utwór, który jest fuzją muzyki świata, prostych i pierwotnych dźwięków oraz melodii, improwizacji jazzowej, chorału gregoriańskiego, muzyki filmowej.  Prapremiera odbyła się 9 lipca 2016, pod patronatem prestiżowego Instytutu Muzyki i Tańca. Ponowne wykonanie miało miejsce w ramach Festiwal Muzyki Polskiej w Filharmonii Krakowskiej, 10 lipca.


Lech, Czech i Rus - realizacje FS Audio

Coś lechickiego, coś ruskiego, coś czeskiego i coś metafizycznego.

Przedsięwzięcie od strony realizacji oznaczało nagłośnienie:

• trzech orkiestr: NOSPR, World Orchestra, Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych z Kijowa,
• dwóch chórów: Chóru Kameralnego z Czech Ars Brunensis i ProForma z Olsztyna,
• solistów: Tora Augestad , Ruth Wilhelmine Meyer, Apolonia Nowak, Rasm Al-Mashan, Ghostman
• patyków, kamieni oraz tradycyjnych instrumentów: suki biłgorajskie, okaryny, flety pasterskie, bałałajki, kurai

Dla realizacji wizji kompozytora niezwykle istotne było wychwycenie wszystkich elementów dźwiękowych oraz wykorzystanie obłędnej akustyki NOSPR. Projekt wybrzmiał świeżo i perfekcyjnie, dzięki koncentracji na filigranowych dźwiękach, lapidarnych improwizacjach jak i  zachowaniu uwagi na całości utworu i oddania jego hollywoodzkiego rozmachu.

Projekt Lech, Czech i Rus - realizacje FS Audio

Foto: Anna Kaczmarz

Wizja udźwiękowiona i nagłośniona doskonale

Oba wykonania, krakowskie i katowickie, spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami:

To muzyka, której trzeba słuchać, nie nadająca się na „muzykę tła” w trakcie której można czytać książkę czy pić kawę. Kompozycja zachwyca tempem i dynamiką, oczarowuje nowatorskimi formami muzycznymi i nagłymi „zwrotami akcji”, szczególny zachwyt publiczności wzbudzały popisy wokalne. Przyznam się … kątem oka podglądałem moich sąsiadów i widziałem ogromne skupienie na ich twarzach a także … uśmiech. Dzieło „bardzo poważne” a jednocześnie „bardzo lekkie” i pogodne, zawierające również momenty komiczne. Ale, tak jak napisałem wcześniej – tak bogatej, emocjonalnej i energetycznej muzyki opisywać nie sposób, jedno jest pewne – kto nie był na koncercie, niech żałuje.

Andrzej Wodziński, muzyczny kraków. eu


Lech, Czech i Rus - realizacje FS Audio

Lech, Czech i Rus to dzieło potężne, zniewalające swoim rozmachem. … Co więcej, utwór ten jest tak pełny różnych dźwięków, cichych, głośnych, subtelnych, wyrazistych, że nie mogę pozbyć się wrażenia, że Piotrowski skroił go specjalnie na miarę genialnie zaprojektowanej pod kątem akustyki sali koncertowej NOSPR-u, w której widzowie mogą spijać każdy, nawet najbardziej filigranowy dźwięk. Sądzę, że najpełniejsze zrozumienie Lecha… daje odsłuch właśnie w stolicy Górnego Śląska, zaś wszystkie inne wykonania będą w jakiś sposób niepełne.

Bartosz Pacuła, Music To The People

Dla nas najceniejsze jest przede wszystkim satysfakcja samego autora symfonii, który napisał do nas tak: Pięknie wyszło, jestem bardzo zadowolony.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
LinkedIn