Arturo Sandoval Band & Narodowa Orkiestra Polskiego Radia

foto. Bartek Barczyk

And all that jazz z sabor cubano

Arturo Sandoval- sławny kubański trębacz, pianista i kompozytor jazzowy, zdobywca dziesięciu nagród Grammy, sześciokrotny zwycięzca Billboard Music Awards, wystąpił 18 lutego w Katowicach, w siedzibie NOSPR.

Tego wieczoru zabrzmiały następujące utwory: „Uwertura kubańska” George´a Gershwin´a, I Koncert na trąbkę i orkiestrę Artura Sandovala a także aranżacje utworów Dizzy´ego Gillespiego i Johnny´ego Mandela.

Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach NOSPR dyrygował Alexander Humala.

foto. Bartek Barczyk

Wielki talent z  małej wyspy 

Już jako mały chłopiec, niespełna 13 letni, Arturo Sandoval  grał w orkiestrze miastaczka Artemisa, położonego niedaleko Hawany. W 1967 roku ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych, na Kubie. W latach siedemdziesiątych był członkiem Orquesta Cubana de Musica Moderna. Po niej założył najsłynniejszą grupą kubańską Irakere, której wybuchowa mieszanka jazzu, muzyki klasycznej, rocka i tradycyjnej muzyki kubańskiej (afrokubańskich rytmów i instrumentów plemienia Yoruba, z Nigerii) wywołała sensację w owym czasie. Irakere zdobyło w 1980 roku nagrodę Grammy za album latynoski. Charakterystyczne dla tej grupy były skubanizowane bebopowe linie instrumentów dętych (tak zwany chékere-son), za które odpowiedzialny był właśnie Sandoval. Arturo Sandoval  jest również uznanym muzykiem klasycznym, regularnie występuje z czołowymi orkiestrami symfonicznymi z całego świata. Skomponował „Koncert na trąbkę i orkiestrę”, który można usłyszeć na „Arturo Sandoval:” Classical Album”. Jego trąbkę można usłyszeć na albumach takich artystów jak Dizzy Gillespie, Woody Hermanem, Woody Shaw, Michelem Legrand, Joshem Groban, Tony Bennette, Bill Conti, Frank Sinatra, Paul Anka.

foto. Bartek Barczyk

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
LinkedIn